שנה א' אמנויות

משחקים בחומרי יומיום במרחב היצירה הפיסולית / יוני שור

בסדנא נתנסה ביצירה פיסולית בחומרים "זנוחים", חומרים חסרי ערך חומרי אשר יאספו ע"י משתתפי הסדנא וישמשו כתשתית לבניית אובייקטים בחלל העבודה שלנו. נכיר אמנים פורצי דרך אשר "השתמשו באופן משחקי בחומרי אמנות שכאלה ויצרו יצירות פאר אשר שינו את פני תולדות הפיסול במאה ה 20.
דרך עבודה מתפתחת באמנות ובתהליכי בניה בחומרים, נברר ונלמד גם כיצד לגלות עם מטופלינו את החומרים הפנימיים הדחויים, כיצד לתת להם מקום גלוי בעולם וכיצד להפוך אותם ל"חשובים", כך שניתן יהיה להעזר בדימויים החדשים שיווצרו לשינוי תפיסות ופריצת מחסומים. נגלה כיצד המשחק בחומרים שהושלכו מגלה לנו בו זמנית את העבר ופותח פתח להמשך אחר. 
לקראת הסדנא– המשתתפים מתבקשים להכיר באופן קרוב ויסודי את יצירתם הפיסולית של אמנים – פיקאסו, קלדר, מירו, ראושנברג, דושאן ואחרים. עשו זאת מקריאה והתבוננות בסרטי וידאו ביו טיוב, ראיונות וביקור וירטואליים בתערוכות, ביקור פיזי  בתערוכה של קלדר והתבוננות בסרט עליו שם.  (לא יהיו באתר הפניות לאתרים).
הנכם מתבקשים לכתוב הערות, מחשבות, שאלות ואסוציאציות מתוך הלמידה הזו על יצירת החשיבה באמנות והן, ביחס לשפת הטיפול באומנויות.
חומרי יצירה – המשתתפים מתבקשים לאסוף ולהביא אתם קרטונים עבים, צעצועים חסרי שימוש, כלי בית, כלים מכניים, חוטים, חבלים, חוטי ברזל, גלילים ועוד. יתקבלו בברכה חומרים טבעיים וסינטטיים שנמצאו ברחוב או בשדה וכל חומר אחר שמוצא חן.
כמו כן, רצוי להביא כלי עבודה אישיים-
אקדח דבק חם, כבל מאריך , מברגים, קאטר, פטיש, סכין חיתוך, סרגל מתכת


על התקשרות ומשחק / גלילה אורן

"ראוי לזכור תמיד שהמשחק עצמו הוא תרפיה" (Winnicott 1971:). כשילדים משחקים הם מתפתחים בהיבט הרגשי, הקוגניטיבי, הגופני, והחברתי ומשמרים את בריאותם הנפשית. תיאוריות יחסי האובייקט מתייחסת  להפנמה של יחסי הגומלין האמיתיים והדמיוניים של הילד עם המטפלים בו , ולאופן שבו יחסים אלו יוצרות תבניות פנימיות המשפיעים על היחס של האדם לעצמו לאחר ולעולם במהלך החיים. התפתחות  יחסי האובייקט מתרחשת בקשר הורה תינוק, קשר שהוא תיפקודי ומשחקי בו זמנית. דפוסים אלו נבנים בילדות המוקדמת בקשר הורה ילד .קשר שיש לו מרכיב משחקי. ומופנמים על ידי הילד באמצעות משחק. וויניקוט (1971) מדבר על חשיבות המשחק המתפתח במרווח בין האם והתינוק, ועל הקשר העמוק בין אמון ליכולת לשחק (Winnicott 1971) אוגדן (1989) דיבר על האופן שבה מתארגנות החוויה בתהליך התפתחות יחסי האוביקט. ג'ניגס (1992)מדגישה את המרכיב המשחקי בתהליך ההתקשרות, ואת חשיבות המשחק ליצירת התקשרות בריאה. כמו  אוגדן היא מדגישה את האופנים בהם הילד מארגן את חווית ההתקשרות,   היא מדברת גם על השימוש במשחק כדי לשקם דפוסי התקשרות בעיתיים. יש יחסי גומלין בין משחק והתקשרות. התקשרות בריאה מאפשרת את התפתחות המשחק, אך גם הפוך, משחק מאפשר לתהליכי התפתחות להתרחש.
בסדנה זו נשתמש בתרגילים בהשראת תנועה אוטנטית לחקור אופני אירגון חוייה, ואת דפוסי ההתקשרות. נחקור באמצעות משחק ושירבוט כיצד דפוס ההתקשרות משפיע על התפתחות היכולת לשחק באופן משמעותי. ונחפש ביחד דרכים להעזר במשחק ויצירה כדי לעודד התפתחות של התקשרות בטוחה יותר אצל מטופלים עם דפוס התקשרות בעייתי.

נא לבוא עם בגדים נוחים לתנועה, ומוכנות גבוהה לזוז, לרקוד, לשחק, ואולי גם להתלכלך.


הקשבה ונוכחות בטיפול במוזיקה / מרים דרוקס

אנִי חוֹשֵׁב כִּי הַמּוּזִיקָה

יוֹדַעַת עָלֵינוּ כָּל מַה

שֶּׁיֵּשׁ לָנוּ לָדַעַת

עַל עַצְמֵנוּ.

(אבות ישורון)

המוזיקה מורכבת מצלילים, טונים, קצב, צורה, כיוון, מרקם – כל אלה מרכיבים של אמנות ואסתטיקה וגם מרכיבים של חיות, נוכחות והתקיימות בעולם. המוזיקה בטיפול מאפשרת חוויות לא מילוליות, ראשוניות, שיש להן איכויות של ביטוי אישי אותנטי וגם איכויות תקשורתיות המאפשרות מפגש חי, קרוב ובלתי אמצעי.
בסדנא נפגוש ונתנסה באופנויות השונות של המוזיקה והטיפול במוזיקה: אילתור, האזנה (receptive music therapy) ועבודה עם שירים. נתנסה בחוויות המוזיקליות, ובמפגש הבינמוזיקלי, הבינאישי והתוך אישי שאופנויות אלה מזמנות ומאפשרות. ננסה יחד לחקור את משמעותן של החוויות המוזיקליות – תוך שימוש והתייחסות לעולם המושגים של הפסיכותרפיה הפסיכואנליטית.  נעסוק בהקשבה שלנו – לעצמינו ולמטופלינו – דרך יצירת המוזיקה ודרך ההקשבה למוזיקה, תוך מפגש עם תהליכי ההעברה ועם הלא מודע שמתעוררים עם הצלילים. נעסוק בנוכחות שלנו כמטפלים במפגש עם המטופלים – בתנועה בין doing לbeing בחוויה המוזיקלית, או ב musicking (Small, 1985). נעמוד על הקשר המוזיקלי אם תינוק, המתבטא בתקשורתיות המוזיקלית (Communicative musicality, Malloch, 1999) וההדהוד שלו את יחסי התינוק והאם הוויניקוטיאניים.


גשטלט גופנפש / אריה בורשטיין

טיפול גשטלט גופנפש מחדד את האוריינטציה הגופנית של טיפול אצל המטפל וביחס למטופל. הוא מדגיש לגיטימציה והנכחה של מכלול ההיבטים הפיזיים שבטיפול כמו תחושתיות, חקירה פנומנולוגית של תנועה ומנח גופני, אמפתיה-גופנית, התבוננות דיאלוגית במבנה ובמנח של הגוף מעמדה שאינה פרשנית, בהעדפה של שפה מעוגנת-גוף ומתוך אמונה הוליסטית באחדות הבסיסית של גופנפש.

בסדנה ננסה ונתנסה, במטרה לגעת בקצה מזלג באפיונים של טיפול גופנפש בגשטלט. נשתעשע במשחקי תנועה, נשב יחד בדיון מושגי, נתרגל התנסויות בצוותים קטנים וניפגש לשיתוף ולעיבוד. נפגוש כמה מושגים בסיסיים מעולם הגשטלט ויישומם לטיפול מעוגן בגוף, ונייצר חקירה משותפת כדוגמית לגישת הגשטלט לטיפול מעוגן בגוף.


שנה ב' אמנויות

No Master Classes found.

שנה ג' אמנויות

No Master Classes found.

שנה ד' אמנויות

No Master Classes found.