הורה-תינוק
התפתחות רגשית של התינוק בראי תיאוריות ההיקשרות ומודלים פסיכואנליטיים התפתחותיים מתחום הינקות / תמר שאנן טבת
תיאורית ההיקשרות של בולבי וממשיכיו היוותה פריצת דרך בתחום תיאוריות ההתפתחות הפסיכואנליטיות בכך שיצרה גשר בין תיאוריות פסיכואנליטיות, מחקר, ותחומים נוספים בפסיכולוגיה כללית.
השפעתה העצומה של תיאורית ההיקשרות ומודלים נוספים שצמחו בעקבותיה על אודות תפיסת תחום הינקות, על הקשר המתהווה בין התינוק והוריו, ועל התפתחות בריאה ופתולוגיה ממשיך ומהדהד גם כיום. בשיעור נלמד את הבסיס התיאורטי של תיאורית ההיקשרות כפי שנוסחו על ידי בולבי ואינסוורט, את אופני ההיקשרות הבריאה וזו הפתולוגית. נכיר את המצב המיוחד של האם בהיריון ואחר הלידה כפי שניסח דניאל שטרן ב"קונסטלציה האימהית" ואת השפעותיו על התינוק. נעקוב אחרי שלבי היווצרות העצמי של התינוק והתפתחות המיינד שלו דרך ייצוגים וסכמות של היות בקשר. נבחן כיצד המודלים השונים רלוונטיים ומקדמים את תחום הפסיכותרפיה הורה-תינוק דרך מושגים עכשוויים מתחום הטיפול שהציע פונגי כגון מנטליזציה, רפלקטיביות, אמון אפיסטמי וכו'.
גישות בטיפול הורה תינוק בהשראה פסיכואנליטית / חמוטל רז-שילוח
הקורס יציע אבני יסוד תיאורטיות וקליניות בתחום הטיפול הפסיכואנליטי של הורה-תינוק. נעקוב אחר התפתחות התיאוריה של הטיפול הפסיכואנליטי בהורים ותינוקות מוויניקוט ובולבי דרך מאמרים קלאסיים של מייסדי התחום: סלמה פרייברג, אליסיה ליברמן, קרמר, מנזו אספזה זילקה, ליבוביצ'י, דניאל שטרן ודרך כותבים בריטים מתחום יחסי האובייקט ממרכז אנה פרויד והטביסטוק. בסמסטר השני נבחן שיטות פסיכודינמיות עכשוויות לטיפול הורה תינוק (טומפסון-סאלו, סלמונסון).
במהלך הקורס נדון במושגים מרכזיים של הטיפול הפסיכואנליטי כפי שהם באים לידי ביטוי בתיאוריות השונות וההבדלים ביניהם: נבחן מהו שער הכניסה לטיפול וכיצד נבחר, מיהו המטופל בו מתרכז הטיפול, תהליכים לא-מודעים בקשר הורה-תינוק, חרדות והגנות פרימיטיביות, העברה בין-דורית והשפעותיה. כמו כן נדון, באמצעות הגישות השונות, בתפקיד המטפל, בשימוש בהעברה ובהעברה נגדית בטיפול, ובקשיים העולים בתהליך הטיפולי בתחום זה.
הקורס ילווה בדוגמאות קליניות ממאמרים ומחומרים שיביאו המשתתפים.
איך מטפלים? – מושגי יסוד בפסיכותרפיה פסיכואנליטית הורה תינוק / מירב עמיאל
דרך דוגמאות קליניות מהספרות ומהטיפולים שיביאו הסטודנטיות יעסוק הקורס בנושאים הבאים:
מטרות הטיפול ומיהו המטופל – התינוק, ההורים, הקשר ביניהם? הנחות היסוד התיאורטיות של התהליך הטיפולי.
מסגרת הטיפול – הסטינג הפיזי והרגשי, המשתתפים בטיפול, הקשר עם אנשי מקצוע מחוץ לטיפול.
מהלך הטיפול – הקורס יעסוק במהלך הטיפול החל מתהליך ההפניה ומשמעותו עבור ההורים, האינטייק, ולאחריו הצבת מטרות הטיפול. יצירת החוזה הטיפולי, עבודת ה-working through במהלך הטיפול והכלים העומדים לרשות המטפל, וכיצד מעריכים סיכון בתוך השעה.
סוגי התערבויות – טיפול קצר טווח, התערבות במשבר, הדרכה קלינית, התערבות במצבי סיכון לתינוק.
טכניקה טיפולית ומקום המטפל – דרך הדוגמאות הקליניות נלמד כיצד מתנהלת השעה הטיפולית כאשר בחדר גם הורים וגם תינוק – כיצד יוצרים קשר טיפולי עם תינוק, עם הורה, עם זוג ההורים (co parenting) וכיצד מטפלים באינטראקציה בין התינוק והוריו.
מה קורה למטפל בטיפולי הורה-תינוק וכיצד משתמשים בהעברה ובהעברה הנגדית ככלים טיפוליים בטיפול זה.
במהלך הקורס נבחן את מושגי היסוד בטיפול הפסיכואנליטי בהקשר של טיפול הורה–תינוק כגון: רפלקציה של האינטראקציה, reframing, פירוש, פירוש בפעולה, מודלינג, משחק, העברה והעברה-נגדית, והשלכה, באופן ייחודי לתהליך הטיפול של הורה -תינוק.
הטיפול הטריאדי: מפגש עם זוג הורים ותינוק / לימור מונטל
הטיפול הטריאדי הינו אופנות טיפול שהתגבשה כמענה טיפולי המותאם לתחום הפסיכותרפיה הורה-תינוק.
בקורס נפתח מרחב להתבוננות ולחשיבה פסיכואנליטיות על היווצרות המשולש הראשוני: אם אב ותינוק, ולחשיבות ההתפתחותית של היכולת להיות בשלישיה עבור התינוק. נתייחס לתפקיד האב כדמות התקשרות לתינוק בשלבים השונים של ההתפתחות וגם לתפקידו כחלק מהזוג ההורי.
באמצעות הכרות עם המודל של התצפית הטריאדית (Lausanne Trilogue Play – Elisabeth Fivaz) נכיר את המצבים השונים בטריאדה, נלמד להתרשם מאיכות דפוסי האינטראקציות הטריאדיות, ומהשותפות ההורית (Co-Parenting – McHale). נלמד לזהות ולאפיין את הקשיים בהיווצרות המשולש המשפחתי הראשוני לטובת מיקוד מטרות טיפוליות.
לבסוף נתייחס למפגש הטיפולי בטריאדה. נאפיין את החרדות, הקונפליקטים וההגנות הייחודיים המתעוררים בהימצאות בטריאדה, את הקשיים המלווים את הטיפול הלכה למעשה, כמו גם את האתגרים שהוא מציב עבור המטפלת.
