ויניקוט בחינוך

תכנית תעודה דו שנתית ללימוד החשיבה הפסיכואנליטית הויניקוטיאנית ושילובה במעשה החינוכי

וועדת היגוי וליווי אקדמי:  גליה אבישור-מזרחי, מתי בן צור, דני בר גיורא, ד"ר זאב דגני, ד"ר מאיר שטיינבוק.
צוות ריכוז התוכנית: מרים אילוז, ד"ר יעל דשא, רבקה יצחק
מנהלת התוכנית: רבקה יצחק

"מורים חייבים לדעת מתי הם עסוקים לא בהוראת המקצוע שלהם אלא בטיפול" (ד.ו ויניקוט)

טופס הרשמה לתוכנית

מרכז ויניקוט שמח להודיע על פתיחת מחזור נוסף בתכנית הלימודים הייחודית המיועדת לאנשי חינוך. התוכנית נבנתה עבור אנשי חינוך הנמצאים בחזית המפגש היומיומי עם הילדים והוריהם במצבים נורמטיביים ובמצבי חסך, מצוקה ומשבר. רוח התוכנית מתבססת על האמונה העמוקה שלאנשי חינוך המבקשים לספק לילדים אלו מעטפת החזקה בטוחה ויציבה השורדת את גלי ההדף של התפתחותם וקשייהם, נדרשת קרקע תיאורטית התפתחותית להישען עליה ומעטפת של תמיכה והחזקה בטוחה. מטרת התוכנית לקרב את חשיבתו של ד"ו ויניקוט לאנשי חינוך העומסים על כתפיהם את המעשה החינוכי היום-יומי ולמטפלים העובדים במסגרות חינוכיות.


רופא הילדים והפסיכואנליטיקאי ד"ו ויניקוט הוא מבין הפסיכואנליטיקאים המרכזיים שראו את הפוטנציאל העצום הטמון במפגש של איש חינוך עם נפשו הצעירה של הילד, ותרמו להבנת החשיבות המכרעת שבחיבור בין החשיבה הפסיכואנליטית לחשיבה על חינוך ועל המסגרת החינוכית. במהלך קריאה בחיבוריו המרכזיים על התפתחות רגשית בריאה ושיבושיה, יושם דגש בתכנית על הכרת הפוטנציאל המרפא של המסגרת החינוכית ועל התפקיד המרכזי שיש לאיש חינוך ולמסגרת בהתנעת תהליכים התפתחותיים.

התכנית אינה מהווה תכנית הכשרה בפסיכותרפיה


גמול השתלמות לעובדי הוראה של משרד החינוך:

  • מורים בשנת שבתון זכאים למימון של שנת לימודים אחת דרך קרן השתלמות.

היקף הלימודים
160 שעות אקדמאיות (שנתי). בכל יום לימודים יתקיימו שני שעורים תיאורטיים וסמינר הדרכה מעשית (בקבוצות קטנות). בנוסף התכנית תכלול סדנאות בין הסמסטרים, והתנסות בפרויקט אישי בשדה החינוכי.

למערכת השעות של התכנית לחצו כאן


אוכלוסיית היעד
התכנית מיועדת לאנשי חינוך ואנשי טיפול במערכת החינוך בעלי ותק וניסיון בעשייה החינוכית (לפחות 8 שנים), מנהלי בתי ספר, רכזי שכבות, יועצים חינוכיים, מחנכים, מורים, פסיכולוגים חינוכיים, ומטפלים במסגרות חינוכיות.


יום הלימודים
הלימודים בתכנית ימשכו שנתיים ויתקיימו בימי ב' בין השעות 15:15-20:30

מקום הלימודים
מרכז ויניקוט בישראל, קרליבך 15 (קומה 1) ת"א

טופס הרשמה לתוכנית

*התכנית שומרת לעצמה את הזכות לערוך שינויים במערכת הלימודים.