תוכנית תלת-שנתית ללימודי תעודה מתקדמים בפסיכותרפיה פסיכואנליטית ברוח החשיבה הוויניקוטיאנית והעצמאית

וועדת היגוי וליווי אקדמי: 
פרופ' עמנואל ברמן, חיותה גורביץ', שרה קולקר, ד"ר מאיר שטיינבוק
צוות ניהול התוכנית:
 
רונית גינתון-פרידלנד, ידידה טורקניץ, מירי קרחי, ד"ר מאיר שטיינבוק
מנהל התוכנית: ד"ר מאיר שטיינבוק

טופס הרשמה לתוכנית

תוכנית‭ ‬הלימודים
‭‬
תוכנית הלימודים הינה בת 3 שנים, ומיועדת להיכרות מעמיקה עם חשיבתו של ויניקוט ועם החשיבה העצמאית בפסיכואנליזה. התוכנית מורכבת מסמינרים תיאורטיים, סמינרים קליניים (קבוצות הדרכה) והדרכה אישית. במסגרת לימודי המשך דו-שנתיים של תוכנית זו יוכלו הבוגרים המעוניינים להעמיק בחשיבתו של ביון ובחיבור בינו לבין ויניקוט.

הסמינרים התיאורטיים עוסקים בהתפתחות החשיבה הוויניקוטיאנית, החל משורשיה בקליין והקשרה לפרנצי, דרך המאמרים המוקדמים והמאוחרים של ויניקוט, היכרות עם בני דורו (פיירברן, גנטריפ, באלינט, סרלס, רוזנפלד, ביון), היכרות עם ממשיכיו (ליטל, קלייר ויניקוט, חאן, בולאס, אנדרה גרין והפסיכואנליזה הצרפתית), ועד לפיתוחים בני-זמננו של חשיבתו אצל מחברים כמו אוגדן, אייגן ופסיכואנליטיקאים בזרם ההתייחסותי האמריקאי.
המורים הינם ברובם המכריע אנליטיקאים בחברה הפסיכואנליטית בישראל.
הסמינרים‭ ‬הקליניים‭ ‬מהווים‭ ‬מרחב‭ ‬לחשיבה‭ ‬ולהבנה‭ ‬פסיכואנליטית‭ ‬ברוח‭ ‬ויניקוט‭ ‬וממשיכיו‭ ‬של‭ ‬עבודתם‭ ‬הטיפולית‭ ‬של‭ ‬התלמידים‭.‬
קבוצות‭ ‬ההדרכה‭ ‬תישארנה‭ ‬קבועות‭ ‬לאורך‭ ‬שלוש‭ ‬השנים‭.‬ המדריכים‭ ‬יתחלפו‭,‬ בכל‭ ‬קבוצה‭,‬ אחת‭ ‬לשנה‭.‬

למערכת השעות של התוכנית לחצו כאן


אוכלוסיית‭ ‬היעד
‭‬
 1. פסיכולוגים קליניים, בוגרי תוכניות בסיס בפסיכותרפיה פסיכואנליטית בהיקף ובתכנים של תוכנית הבסיס 'מפת דרכים' במרכז ויניקוט, או שהינם בעלי נסיון של שש שנים לפחות מסיום ההתמחות בפסיכותרפיה בגישה פסיכודינמית.
‬‬2. עובדים סוציאלים קליניים, בוגרי תוכניות בסיס כנ"ל, או שהינם בעלי נסיון של עשר שנים לפחות מסיום התואר השני הקליני, בפסיכותרפיה בגישה פסיכודינמית.
3. פסיכיאטרים, בוגרי תוכניות בסיס כנ"ל, או שהינם בעלי נסיון של שש שנים לפחות מסיום ההתמחות, בפסיכותרפיה בגישה פסיכודינמית.
4. מטפלים ממקצועות טיפוליים נוספים, בעלי תואר MA, בוגרי תוכניות בסיס כנ"ל, ושהינם בעלי נסיון של עשר שנים לפחות מסיום לימודיהם, בטיפול בגישה דינמית.


טיפול‭ ‬במטופלים‭ ‬במצבים‭ ‬רגרסיביים‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬
‭‬
‭‬תוכנית ההכשרה מנסה לתת מענה, דרך הקורסים ודרך ההדרכות, לשאלות הקשורות בטיפול ובהכלה של מצבים רגרסיביים, אצל מטופלים מקטגוריות אבחנתיות שונות.
על מנת להרחיב את טווח ההתנסות הטיפולית, יומלץ לתלמידים לקחת לטיפולם מטופל מסוג זה.‬‬‬

הדרכה‭ ‬אישית
‭‬
המרכז‭ ‬מאפשר‭ ‬לתלמידיו‭ ‬לקבל‭ ‬הדרכה‭ ‬אישית‭ ‬במחיר‭ ‬מוזל‭,‬ מתוך‭ ‬רשימת‭ ‬מדריכים‭ ‬שתובא‭ ‬להלן. ‬הדרכה אישית מטעם התוכנית הייתה בשנתיים האחרונות בגדר המלצה, הזדמנות להעמקה נוספת של הלמידה‭.‬
משנה"ל תשפ"א יידרשו התלמידים שיחלו אז את לימודיהם לקחת במהלכם הדרכה אישית שבועית למשך שנה (מאוקטובר ועד אוקטובר, 40 פגישות לפחות).
המדריכים (‬קבוצתיים‭ ‬ואישיים‭ (‬הינם‭ ‬ברובם‭ ‬המכריע‭ ‬פסיכואנליטיקאים‭ ‬בחברה‭ ‬הפסיכואנליטית‭ ‬בישראל‭.‬


תעודת גמר
‭‬
הדרישות לקבלת תעודת גמר:
1. השתתפות לפחות ב-75% מהשיעורים ומההדרכות הקבוצתיות
2. הדרכה אישית שבועית למשך שנה, ממדריך/ה מטעם התכנית
לעומדים בדרישות תוענק תעודה על סיום לימודים בתוכנית תלת-שנתית ללימודי תעודה מתקדמים בפסיכותרפיה פסיכואנליטית של מרכז ויניקוט בישראל.
* התעודה מוכרת ע"י האיגוד הישראלי לפסיכותרפיה והאגודה הישראלית לפסיכותרפיה פסיכואנליטית.
* במקרים חריגים, המרכז שומר לעצמו את הזכות להפסיק לימודיו של תלמיד, על פי שיקול דעת הנהלת התכנית וועדת ההיגוי.


פעילויות מדעיות
‭‬
המרכז מקיים מספר פעמים בשנה כנסים, ימי עיון, סדנאות ומפגשים נוספים, לעתים בהשתתפות מורים אורחים מהארץ ומחו"ל, מפגשים המיועדים בעיקר לאנשי המרכז – תלמידים ובוגרים ואנשי סגל – ומטרתם ליצור בו בית מקצועי לומד ומתפתח.‬‬‬‬‬

יום‭ ‬הלימודים
‭‬ יום‭ ‬ב', ‬בין‭ ‬השעות ‭16:15-21:30

מקום‭ ‬הלימודים
קרליבך 15, קומה 1, ת"א

טופס הרשמה לתוכנית