שנה א' מטפלים בילדים ובמתבגרים

אבחון והתערבות פסיכאטרית / ד"ר חגי מעוז

​הסדנא תעסוק בהבדל בין הגישה הפסיכיאטרית לבין הגישות הפסיכותרפויטיות האחרות, החלוקה הקטגוריאלית והצורך באבחנות פסיכיאטריות במבוגרים ובילדים (בהיבט זה נשוחח על הקושי במתן אבחנות בילדים ונוער ועל שאלות אתיות המתעוררות בהיבט זה).
בהמשך נשוחח על ההערכה הפסיכיאטרית והסטאטוס הפסיכיאטרי ועל תפקיד הפסיכיאטר במערך טיפולי והקשר שלו עם המערכים השונים כגון מערכת החינוך, מערכת הרווחה ומערכת המשפט. בהיבט זה ניתן דגש להערכת מסוכנות ואובדנות ועל ההבדלים בין אובדנות ופגיעות עצמיות.  
נרחיב על מסגרות הטיפול האפשריות בהיבטים מרפאתיים ואשפוזיים ובתווך שביניהם.


שנדור פרנצי-תיאוריה וקליניקה / שרון קורן- לזרוביץ

בסדנה נערוך הכרות  עם שנדור פרנצי, (1873 – 1933) פסיכואנליטיקאי יהודי הונגרי, שהיה תלמידו, מטופלו ועמיתו הקרוב של פרויד. רעיונותיו החדשניים לתקופתו, במיוחד בשנות חייו האחרונות, הביאו לערעור יחסיו עם פרויד, ולדחייה מצד הממסד הפסיכואנליטי השמרני.  

פרנצי מסמל את השינוי בפסיכואנליזה ממרכזיות הדחפים, ההגנות והפנטזיות בהתפתחות נפש האדם לדגש על השפעת הטראומה בשלב הרוך וברישומה התוך-נפשי.  פרנצי הדגיש את התלות בסביבה הקרובה לביסוס התפתחות נפשית בריאה. תפיסתו השפיעה באופן עמוק ומהפכני על תפקיד האנליטיקאי בקשר הטיפולי, כפועל יוצא מתפיסתו בנושא הטראומה והשפעת המבוגר על הילד. חשיבתו התאורטית – קלינית על הטראומטיזם הנפשי ומקורותיו הטרימו תפיסות תאורטיות מודרניות שפותחו בהמשך ע"י וויניקוט, הזרם העצמאי, פסיכולוגיית העצמי, והגישות האינטרסובייקטיביות וההתייחסותיות.

בסדנה נקרא מאמרים נבחרים המבטאים את רעיונותיו הקליניים  ואת המשמעות של הטיפול בילד הפגוע – שחזור יחסי הטראומטיזציה הראשונית בחיי הילד בתוך הקשר הטיפולי.  נשלב את קריאת החומר בדוגמאות קליניות שיוצגו ע"י המשתתפים.


שנה ב' מטפלים בילדים ובמתבגרים

עבודה טיפולית עם מתבגרים עם הפרעת קשב והוריהם בראייה וויניקוטיאנית וביוניאנית / ד"ר שרית גדעוני

הטיפול במתבגרים עם הפרעות קשב מציב אתגר שרובו מוקדש  לבניית היכולת לחשיבה, ולפיכך למעבר מפעולה לחשיבה, מהתנהגות אימפוליסיבית ליכולת להתבונן ולחשוב אודות העצמי והסביבה. בסדנה נעסוק במקומו של הסטינג הטיפולי והמטפל כפונקציות מייצבות ומחברות בין הנתקים באופניות החשיבה אצל המתבגר והוריו. נדון בדרכים להוות סביבה טובה דייה למתבגר ולסביבתו תוך בניית פונקציות אגו, פונקציות ניהוליות, שמאפשרות חשיבה וויסות רגשי ומביאות להסתגלות.

בסדנה יינתן מקום לקריאה של כתבי ויניקוט וביון  בהקשר זה ויינתן מקום להבאת תיאורי מקרים ודיון בהם.


סקוויגל – משחקיות ומשמעות בשרבוט / גולי פורת

ויניקוט האמין שפסיכותרפיה מתרחשת בין שני תחומי משחק, זה של המטופל וזה של המטפל. כמי שהציב את המשחקיות בלב החוויה הנפשית, קשר בין היכולת  לשחק לבין היכולת ליצור ולחוות חיות ופעל מתוך אמונה שלכל ילד יש יכולת ליצירתיות ,הוא שילב את משחק השרבוטים (Squiggle) ככלי לאבחון וטיפול בראיונות ובפגישות טיפוליות שקיים עם ילדים כבר ב 1953.

ויניקוט ראה במשחק השרבוטים אמצעי משמעותי ליצירת קשר עם המטופל בסביבה טובה דיה.
בסדנה נפגוש את ויניקוט המשרבט, את לידתו של משחק השרבוטים ופיתוחו לכלי אבחון וטיפול מרכזי בעבודתו של ויניקוט עם ילדים ומתבגרים. נפגוש את ויניקוט המטפל דרך קריאה חווייתית משותפת בתיאורי המקרים כפי שהוא תיעד ונתוודע לאישיותו הטיפולית לסגנונו היצירתי ולדרכו המיוחדת ביצירת קומוניקציה והבנתו את נפש הילד.  


חלומות של ילדים / ד"ר קובי סגל

האם חלומות קיימים במפגש הפסיכואנליטי עם הילד? האם ישנם הבדלים בין חלומות ילדים לחלומות של מבוגרים? מה יחודו של החלום בטיפול בילד לעומת משחק סימבולי או ציור? הסדנה תפגיש את המטפל/ת עם העולם העשיר של החלומות ודרכי ביטוי של הפנטזיה הלא מודעת אשר מבטאות את עולם החלומות של הילד כמו סרטים וסיפורי ילדים. נדבר על "קונפליקט החלום" וההתנגדות של מטפלים לעבוד עם חלומות מתוך חרדה ונרקיסיזם, ושל ילדים להביא חלומות אשר מפגישים עם חרדה וכאב נפשי. איך מתגברים על ההתנגדויות הללו ובכך מכניסים את החלום למרכז העבודה הטיפולית? יתוארו סוגי חלומות של ילדים לפי פרויד, ויניקוט, ממשיכי קליין וממשיכי ביון. נתאר את התופעה של ילדים עם אי היכולת לחלום והתופעה של ביעותי לילה ודיבור והליכה מתוך שינה. נתאר טכניקות אשר מאפשרות לעזור לילדים להביא חלומות לטיפול ולעבד אותם בגישות אשר מתאימות לגיל. נבדיל בין חלומות של ילדים נוירוטים לבין חלומות של ילדים עם הפרעות קשות יותר : הפרעות התנהגות, דיכאון, והפרעות פסיכוטיות ואוטיסטיות. על ההתפתחות של היכולת הסמלית וביטויה בחלומות ריקון לעומת חלומות אלבורטיבים, ובסיפורי חלום לעומת דימוי,מילה או משפט חלום. נתבונן בדוגמאות שיביאו משתתפי הסדנה של ורבטים של ילדים או מתבגרים עם חלום בתוכם, ואביא גם דוגמאות מהקליניקה לאורך הסדנה של חלומות בגילאים שונים ובהפרעות שונות ותפקידם בתהליך הטיפולי. 


לחשוב מחוץ לקופסא (סדנת חורף) לכל השנתונים / ד"ר סלין מרודס

מבט פסיכודינמי עכשווי על גיל ה"חביון": השלכות לחדר הטיפול.
בסדנה נבחן מחדש את התפיסה הפסיכואנליטית הקלאסית של גיל ה"חביון" והטיפול הפסיכודינמי
בגילאים אלה (6-12).
הספרות הפסיכואנליטית הקלאסית רואה בגיל החביון שלב התפתחותי סטאטי ואף "משעמם"
מבחינה נפשית. לעומת זאת, מאמרים עכשוויים מציירים תמונה נפשית פלואידית ודינמית, מאופיינת
בצורך של הילד/ה, בוודאות ובחוקיות, במידורים ובהרחקה רגשית, לצד סקרנות ואנרגיה בלתי
נדלות, יכולות אדירות לקלוט מידע וללמוד כישורים חדשים ודגש על קשרים חברתיים עם בני גילם.
במפגש הראשון של הסדנא נבחן יחד תמונה התפתחותית עכשווית זו ואציע המשגות חדשות של
הילדות האמצעית (middle childhood) אשר יכולות לסייע לנו בעבודה איתם בחדר הטיפול.

במפגש השני, נדון בשאלות העולות מתמונה התפתחותית עכשווית זו ובצורך עז בשדה להתאמת
הטיפול הפסיכודינמי לצרכים הנפשיים של ילדים אלה. מתוך ההבנה ששפת המשחק הטבעי לילדים
בגיל זה הוא כבר לא עולם ה"משחק כאילו "בבובות ובדמויות קטנות, אלה עולם משחקי הקופסא,
משחקי קלפים ומשחקי כדור, אתאר הסתכלות רחבה וגמישה יותר על השימוש בחדר הטיפול
במשחקים מובנים מסורתיים של הילדות כגון מונופול, משחקי קלפים, כדורגל. נבדוק בעזרת
דוגמאות קליניות איך שפת משחקי הקופסא חיונית וטבעית לילדים בגיל בית ספר, גם אלה הנמצאים
במצבים נפשיים קשים, ומאפשרת עבודה אינטרה-פסיכית ואינטר-פסיכית דרך משחק תואם גיל ושלב התפתחותי.


שנה ג' מטפלים בילדים ובמתבגרים

תקציר לסדנה ״ ראשית חיי הנפש – מתוך מחקר על עוברות ועל תחילת החיים ומתוך הפסיכואנליזה״ / יעל רונן

במהלך החודשים שתחילתם בהפריה וסופם בלידה עובר העובר את תהליך הגידול והשינוי המואץ ביותר שיחווה בחייו. בכל רגע נתון משתנה העובר, נוצרים בתוכו הקשרים חדשים ויחד איתם משתנה האופן בו הוא חווה את העולם. 

היום מקובל לחשוב שחוויות אלו נמצאות בבסיס מבנה הנפש. כיצד ניתן להתייחס אליהן? ללמוד עליהן? ומה משמעות ההכרות איתן להבנה הפסיכואנליטית ולעבודה בקליניקה?

הסדנה תעסוק במפגש בכל אחד מתחומים אלו. בחלקה הראשון נכיר השערות שנבנו על סמך מחקר ותוארו על ידי חוקרים כמו פרפ' רות פלדמן ופרפ' אנטוניו אמבצ'טי מתוך התייחסות לאספקטים מבניים ולהקשרם לחיי הנפש ובהשערות שנבנו מתוך עולם המושגים הפסיכואנליטי, כמו אלו של ויניקוט וביון.  בחלקה השני תעמיק הסדנה בדוגמה לאופן שהבנה מעמיקה של תהליך תוך רחמי הרחיבה את האפשרות לעבוד עם ילד צעיר בקליניקה.


הזמנה לחיבורים בין תיאוריה אצל ביון למופעה בקליניקה / יעל ילובסקי

בסדנא נבחן רעיונות והמשגות נבחרים של ביון ונחשוב היכן, ובאילו צורות ואופנים, רעיונותיו מקבלים חיים בעבודה הטיפולית אצל מטופלים, מטפלים ומה שביניהם.
במחציתו הראשונה של כל מפגש אתן סקירה שתכלול בחינה תיאורטית של הרעיון מתוך כתיבה של ביון ושל תיאורטיקנים שהושפעו ממנו. במחצית השנייה של כל מפגש נדון בדוגמא או שתיים מהטיפולים שלכם וננסה לבחון היכן מופיע בקליניקה הרעיון בו דנו.
בסדנה זו ההשתתפות הפעילה שלכם הכרחית.
על כן, אני מבקשת שכל אחד מכם יחזיק במחשבה שלו, החל מהמפגש הראשון, שתי דוגמאות מהעבודה הטיפולית שלכם. לא מדובר ב׳הצגת מקרה׳, ואין צורך בהכנה. לפעמים מדובר על רגע קטן בתוך מפגש טיפולי. אני מקווה שרובכם יקבלו הזדמנות לשתף בדוגמא קלינית בעזרתה נדגים את המשגותיו של ביון.
ביום הראשון לסדנא נתייחס לתפיסתו של ביון את החשיבה הרגשית כהתמרה, כיצירת משמעות.
נקרא פסקאות נבחרות מתוך ׳ללמוד מן הנסיון׳, וסמינרים של ביון, נתייחס למושגים ׳פונקציית אלפא׳ ו –K’,  ונראה היכן אלו באים לידי ביטוי בעבודה הקלינית. ננסה לשים דגש על החשיבות של הופעת חלימה, אמנות, חוש ומיתוס (שורה C ברשת) כמציינת ומבשרת סימבוליזציה וביטוי טרום מילולי אצל המטופל ואצל המטפל – זה הערוץ לK ואפשרויות להתפתחות בטיפול.
במחצית השניה של היום ננסה לשלב את המושג ׳מיכל-מוכל׳ ולהבין כיצד מושג זה רלבנטי לכל תנועה – התפתחות החשיבה או הגנה אצל המטופל והמטפל, ובטיפול עצמו.
ביום השני לסדנא נתייחס לחשיבות של הזדהות השלכתית ומאפייניה השונים בטיפול.
נקרא מעט מתוך ׳ללמוד מן הנסיון׳ ו׳במחשבה שניה׳ של ביון וכן מבטי ג׳וזף ואן אלברז, ונדון במקור של מופע זה במצבים בהם האם לא מסוגלת לרברי. נבחן את הביטויים בקשר מטפל-מטופל – אלו התקשורתיים, שנקשרים לחשיבה ולהרחבת הנפש לשאת סבל, ואלו ההגנתיים/מופרזים, שמקשים על חשיבה ותקשורת.