שנה א' מטפלים בילדים ובמתבגרים

אבחון והתערבות פסיכאטרית (סדנת חורף) / ד"ר חגי מעוז

​הסדנא תעסוק בהבדל בין הגישה הפסיכיאטרית לבין הגישות הפסיכותרפויטיות האחרות, החלוקה הקטגוריאלית והצורך באבחנות פסיכיאטריות במבוגרים ובילדים (בהיבט זה נשוחח על הקושי במתן אבחנות בילדים ונוער ועל שאלות אתיות המתעוררות בהיבט זה).
בהמשך נשוחח על ההערכה הפסיכיאטרית והסטאטוס הפסיכיאטרי ועל תפקיד הפסיכיאטר במערך טיפולי והקשר שלו עם המערכים השונים כגון מערכת החינוך, מערכת הרווחה ומערכת המשפט. בהיבט זה ניתן דגש להערכת מסוכנות ואובדנות ועל ההבדלים בין אובדנות ופגיעות עצמיות.  
נרחיב על מסגרות הטיפול האפשריות בהיבטים מרפאתיים ואשפוזיים ובתווך שביניהם.


שנדור פרנצי-תיאוריה וקליניקה (סדנת קיץ) / שרון קורן- לזרוביץ

בסדנה נערוך הכרות  עם שנדור פרנצי, (1873 – 1933) פסיכואנליטיקאי יהודי הונגרי, שהיה תלמידו, מטופלו ועמיתו הקרוב של פרויד. רעיונותיו החדשניים לתקופתו, במיוחד בשנות חייו האחרונות, הביאו לערעור יחסיו עם פרויד, ולדחייה מצד הממסד הפסיכואנליטי השמרני.  

פרנצי מסמל את השינוי בפסיכואנליזה ממרכזיות הדחפים, ההגנות והפנטזיות בהתפתחות נפש האדם לדגש על השפעת הטראומה בשלב הרוך וברישומה התוך-נפשי.  פרנצי הדגיש את התלות בסביבה הקרובה לביסוס התפתחות נפשית בריאה. תפיסתו השפיעה באופן עמוק ומהפכני על תפקיד האנליטיקאי בקשר הטיפולי, כפועל יוצא מתפיסתו בנושא הטראומה והשפעת המבוגר על הילד. חשיבתו התאורטית – קלינית על הטראומטיזם הנפשי ומקורותיו הטרימו תפיסות תאורטיות מודרניות שפותחו בהמשך ע"י וויניקוט, הזרם העצמאי, פסיכולוגיית העצמי, והגישות האינטרסובייקטיביות וההתייחסותיות.

בסדנה נקרא מאמרים נבחרים המבטאים את רעיונותיו הקליניים  ואת המשמעות של הטיפול בילד הפגוע – שחזור יחסי הטראומטיזציה הראשונית בחיי הילד בתוך הקשר הטיפולי.  נשלב את קריאת החומר בדוגמאות קליניות שיוצגו ע"י המשתתפים.


שנה ב' מטפלים בילדים ובמתבגרים

עבודה טיפולית עם מתבגרים עם הפרעת קשב והוריהם בראייה וויניקוטיאנית וביוניאנית / ד"ר שרית גדעוני

הטיפול במתבגרים עם הפרעות קשב מציב אתגר שרובו מוקדש  לבניית היכולת לחשיבה, ולפיכך למעבר מפעולה לחשיבה, מהתנהגות אימפוליסיבית ליכולת להתבונן ולחשוב אודות העצמי והסביבה. בסדנה נעסוק במקומו של הסטינג הטיפולי והמטפל כפונקציות מייצבות ומחברות בין הנתקים באופניות החשיבה אצל המתבגר והוריו. נדון בדרכים להוות סביבה טובה דייה למתבגר ולסביבתו תוך בניית פונקציות אגו, פונקציות ניהוליות, שמאפשרות חשיבה וויסות רגשי ומביאות להסתגלות.

בסדנה יינתן מקום לקריאה של כתבי ויניקוט וביון  בהקשר זה ויינתן מקום להבאת תיאורי מקרים ודיון בהם.


חלומות של ילדים / ד"ר קובי סגל

האם חלומות קיימים במפגש הפסיכואנליטי עם הילד? האם ישנם הבדלים בין חלומות ילדים לחלומות של מבוגרים? מה יחודו של החלום בטיפול בילד לעומת משחק סימבולי או ציור? הסדנה תפגיש את המטפל/ת עם העולם העשיר של החלומות ודרכי ביטוי של הפנטזיה הלא מודעת אשר מבטאות את עולם החלומות של הילד כמו סרטים וסיפורי ילדים. נדבר על "קונפליקט החלום" וההתנגדות של מטפלים לעבוד עם חלומות מתוך חרדה ונרקיסיזם, ושל ילדים להביא חלומות אשר מפגישים עם חרדה וכאב נפשי. איך מתגברים על ההתנגדויות הללו ובכך מכניסים את החלום למרכז העבודה הטיפולית? יתוארו סוגי חלומות של ילדים לפי פרויד, ויניקוט, ממשיכי קליין וממשיכי ביון. נתאר את התופעה של ילדים עם אי היכולת לחלום והתופעה של ביעותי לילה ודיבור והליכה מתוך שינה. נתאר טכניקות אשר מאפשרות לעזור לילדים להביא חלומות לטיפול ולעבד אותם בגישות אשר מתאימות לגיל. נבדיל בין חלומות של ילדים נוירוטים לבין חלומות של ילדים עם הפרעות קשות יותר : הפרעות התנהגות, דיכאון, והפרעות פסיכוטיות ואוטיסטיות. על ההתפתחות של היכולת הסמלית וביטויה בחלומות ריקון לעומת חלומות אלבורטיבים, ובסיפורי חלום לעומת דימוי,מילה או משפט חלום. נתבונן בדוגמאות שיביאו משתתפי הסדנה של ורבטים של ילדים או מתבגרים עם חלום בתוכם, ואביא גם דוגמאות מהקליניקה לאורך הסדנה של חלומות בגילאים שונים ובהפרעות שונות ותפקידם בתהליך הטיפולי. 


לחשוב מחוץ לקופסא (סדנת קיץ) / סלין מרודס

מבט פסיכודינמי עכשווי על גיל ה"חביון": השלכות לחדר הטיפול.

בקורס נבחן מחדש את התפיסה הפסיכואנליטית הקלאסית של גיל ה"חביון" לפי פרויד, אנה פרויד, מלאני קליין וויניקוט בדגש על פרשנות "בין השורות" של כתביהם. מכאן נדון במאמרים עכשוויים פסיכודינמיים על גילאי 6-12 (middle childhood/schoolagers).

בניגוד לספרות הפסיכואנליטית הקלאסית, שרואה בגיל החביון שלב התפתחותי סטאטי ואף "משעמם" מבחינה נפשית, בימינו מאמרים על ילדים בגילאים אלה מדגישים את ההישגים והאתגרים ההתפתחותיים המשמעותיים של גיל זה. מם מציירים תמונה נפשית פלואידית ודינמית, אך גם שברירית. הלך רוח אשר מאופיין בצורך בוודאות ובחוקיות, בהגנות ובמידורים לצד אנרגטיות, סקרנות וחיים אינסטינקטואלים עשירים ותוססים.

בהמשך, נתמקד בהשלכות של הבנות אלו בחדר הטיפול ונדון בשאלות של התאמת הטיפול הפסיכודינמי לצרכים הנפשיים של ילדים בשלב התפתחותי קריטי זה. אציע הסתכלות גמישה יותר ו"תלת מימדית" על השימוש בחדר הטיפול במשחקים מובנים מסורתיים (כגון מונופול, משחקי קלפים, כדורגל). נבדוק בעזרת דוגמאות קליניות איך שפת משחקי הקופסא חיונית וטבעית לילדים בגיל בית ספר ומאפשרת עבודה אינטרה-פסיכית ואינטר-פסיכית דרך משחק תואם גיל ושלב התפתחותי.


סקוויגל – משחקיות ומשמעות בשרבוט / גולי פורת

ויניקוט האמין שפסיכותרפיה מתרחשת בין שני תחומי משחק, זה של המטופל וזה של המטפל. כמי שהציב את המשחקיות בלב החוויה הנפשית, קשר בין היכולת  לשחק לבין היכולת ליצור ולחוות חיות ופעל מתוך אמונה שלכל ילד יש יכולת ליצירתיות ,הוא שילב את משחק השרבוטים (Squiggle) ככלי לאבחון וטיפול בראיונות ובפגישות טיפוליות שקיים עם ילדים כבר ב 1953.

ויניקוט ראה במשחק השרבוטים אמצעי משמעותי ליצירת קשר עם המטופל בסביבה טובה דיה.
בסדנה נפגוש את ויניקוט המשרבט, את לידתו של משחק השרבוטים ופיתוחו לכלי אבחון וטיפול מרכזי בעבודתו של ויניקוט עם ילדים ומתבגרים. נפגוש את ויניקוט המטפל דרך קריאה חווייתית משותפת בתיאורי המקרים כפי שהוא תיעד ונתוודע לאישיותו הטיפולית לסגנונו היצירתי ולדרכו המיוחדת ביצירת קומוניקציה והבנתו את נפש הילד.  


שנה ג' מטפלים בילדים ובמתבגרים

No Master Classes found.