מבע משולב- ספרות ופסיכואנליזה– חומר למחשבה.

חגית אהרוני-פסיכולוגית קלינית פסיכואנליטיקאית מנחה מורה ומדריכה בחברה הפסיכואנליטית בישראל, במרכז ויניקוט בישראל ובתוכניות שונות לפסיכותרפיה.

בשיעורים שנקיים אני מבקשת להציע מבט רב כיווני בין ספרות ופסיכואנליזה ושיטוט בין שתי מתודות אלו שמקיימות ביניהן יחסים עשירים ומורכבים. נקודת המוצא שלנו תהיה הטקסט הספרותי, וממנו נצא לתיאוריה הפסיכואנליטית ולדוגמאות קליניות. הקורס יתבסס על קריאה בכמה יצירות ספרות, הכרות עם מושגים בתורת הספרות ומפגש בין אלה לבין תיאוריות פסיכואנליטיות. אני מקווה שהפואטיקה, הרטוריקה והתכנים הספרותיים יעשירו ויעמיקו את ההבנה ואת החוויה הפסיכולוגית שלנו. את רשימת הקריאה אפרסם בהמשך. אני מקווה שנמצא הנאה בעצם הקריאה, החשיבה המשותפת והשיחה.

* הקורס יתקיים בימי ד' בין השעות 17:00-20:30.
25.11 / 23.12 / 20.1 / 17.3 / 21.4 / 19.5


 

בדרכה, בדרכן: ממשיכות קליין

אבי בקר-פסיכואנליטיקאי מנחה בחברה הפסיכואנליטית בישראל. מלמד בהלפבא, במסלול הקלייניאני בבית ספר לפסיכותרפיה באוניברסיטת תל אביב ובמכון הפסיכואנליטי.

הקורס יתמקד בשתי תיאורטיקניות מהדור שהמשיך את חשיבתה של מלאני קליין: חנה סגל ובטי ג'וזף. לשתיהן הייתה אמירה ייחודית שהרחיבה והשלימה את התיאוריה והטכניקה הקלייניאנית. נדון במושגים של העברה והעברה נגדית, הכאן ועכשיו, הפנטזיה הלא מודעת, איזון נפשי, דחף המוות ועוד ודרכם נתבונן על החומרים הקליניים שיובאו ע"י המשתתפים בקבוצה.

הקורס יתקיים בימי ד' בין השעות 16:00-19:30. 4.11 / 2.12 / 27.1 / 24.2 / 24.3 / 28.4


 

קריאה בביון

אילן ברנט- פסיכולוג קליני, פסיכואנליטיקאי מנחה בחברה הפסיכואנליטית בישראל. מורה ומדריך במרכז ויניקוט בישראל. בתכנית ללימודים המתקדמים של החברה הפסיכואנליטית בצפון, ובמסלול 'הזרם העצמאי' באונ' ת"א.

הסמינר יתמקד בחשיבה של ביון 'המאוחר', על העמדה הנדרשת מהמטפל על מנת להיות במגע עם האיכויות הלא-חושיות, הלא- מובחנות שבנפש, על מנת לקדם שינוי עמוק במטופל. ביון 'המאוחר' מציג תפיסה רדיקלית הטוענת כי שינוי עמוק במטופל אינו מתרחש ברמת הידיעה והייצוג של מה שנחווה, אלא ברמת ההוויה המאפשרת מגע עם דבר חדש שטרם התרחש. נקרא ונדון במושגים שונים כגון: עבודה ללא זיכרון ותשוקה, טרנספורמציות ב O, פעולת האמונה, התנועה בין סבלנות לביטחון. נבחן את היישומים של חשיבה זו דרך דוגמאות קליניות של המשתתפים.

הקורס יתקיים בימי ד' בין השעות 16:15-19:30
14.10 / 11.11 / 9.12 / 6.1 / 3.3 / 24.3


 

סמינר קליני למטפלים בילדים ומבוגרים

דפנה גולדנברג- פסיכולוגית קלינית ומתמחה במכון הפסיכואנליטי, עובדת בקליניקה פרטית עם ילדים, מבוגרים וזוגות, מדריכה ומלמדת במרכז ויניקוט, מפעילה משחקיה להורים ופעוטות במעון של מבקשי מקלט וחסרי מעמד בדרום ת"א.

*שימו לב: הסמינר יתקיים בימי ד' אחת לשבועיים בין השעות: 14:30-16:00
14.10 / 28.10 / 11.11 / 25.11 / 9.12 / 23.12 / 6.1 / 20.1 / 24.2 / 10.3 / 24.3 / 21.4 / 5.5 / 19.5


 

הביטויים הקליניים של טראומה מוקדמת ודיסוציאציה: להיכשל בדרכו של המטופל

בהנחיית חיותה גורביץ – פסיכואנליטיקאית מנחה בחברה הישראלית לפסיכורנליזה, מורה במרכז ויניקוט ובתכנית ההמשך מצבים מנטאליים ראשונים בחוג לפסיכותרפיה באוניברסיטת ת"א.

הרישום התוך נפשי של טראומה מוקדמת מתקבע כדיסוציאציה שמפעילה את הנפש בחזרה כפייתית. בטיפול ניתן לאתר את הגילויים המעודנים של מצבי הנפש המנותקים בתוך הקשר עם המטפל, כשכשל ראשוני משתחזר בהווה. נקרא דוגמאות של ויניקוט לאופן שבו הוא מטפל במצבים אלו במטרה לאחות את רציפות הקיום הנפשי של המטופל, ונדון בדוגמאות קליניות של המשתתפים מנקודת מבט זו.

הקורס יתקיים בימי ד' בין השעות 17:00-20:30
11.11 / 9.12 / 13.1 / 10.2 10.3 / 28.4 / 9.6


 

מפעולה (acting) לחשיבה: הקשבה ופירוש בטיפול בילדים

בהנחיית יואל מילר- פסיכואנליטיקאי בחברה הפסיכואנליטית בישראל, פסיכולוג קליני בכיר.

ילדים מדברים איתנו בטיפול דרך משחק וגם דרך פעולה. אקטינג-אאוט, התנגדות וביטויי תוקפנות ומיניות כלפי המטפל מהווים גם הם ניסיון לתקשורת. בנוסף, לא כל משחק של הילד הוא סימבולי. הוא עשוי להיות מורגש כמעשה קונקרטי, דו-מימדי, ללא משמעות עמוקה יותר. מצבים אלו מציבים בפנינו קושי להכיל ולעכל אותם. בסדנה נתרכז בהקשבה דינמית למעשים אלו בניסיון להמיר אותם לחשיבה. נתמקד בחומר הגלוי של הילד בחדר, ובמקביל נביט על תיבת התהודה והחוויות הרגשיות של המטפל בתגובה אליו. נחשוב ביחד על דרכים לתקשר לילד את ההבנות הדינמיות באופן שיהיה קרוב לחוויה הרגשית שלו, ויעזור לו עם הזמן להקשיב ולחשוב טוב יותר את עצמו. נעזר בהצגת חומר קליני של המשתתפים משעות טיפול בילדים/ות.

הקורס יתקיים בימי ד' בין השעות 16:15- 19:45
28.10 / 25.11 / 23.12 / 20.1 / 10.3 / 21.4 / 19.5


 

הקשבה למופעים הקליניים של מצבים מנטלים ראשוניים

בהנחיית ענת שומן- פסיכולוגית קלינית, פסיכואנליטיקאית בחברה הפסיכואנליטית בישראל. מורה ומדריכה בתוכניות הליבה והמתקדמים במרכז ויניקוט בישראל ובמסלולי ממ"ר ו'הזרם העצמאי' באונ' ת"א.

בשיעורים נעסוק במפגש עם האזור הפסיכוטי באישיות (ביון 1967), מקומות בנפש בהם מנשבות חרדות ראשוניות. אימת ההתפרקות של הגוף או העצמי. באזורים אלה מוצפי החרדה, ורם נרכשה שפה המתמירה חוויות חושיות וגולמיות למילה או מחשבה. בהעדרה מתהוות אופנויות של שפה נפשית ארכאית, המתגלות ביחסי ההעברה, בחלימה, בגוף ובדפוסי המניות. בסמינר הקליני נתנסה בהקשבה בערוצים אלה ונתמקד בהיבטים יחודיים בדרכי ההתערבות והנוכחות הטיפולית, המקדמים טרנספורמציה מהחושי לנפשי, בדרך להתהוות העצמי. נקרא מתוך כתביהם של ביון, סימינגטון, ויניקוט, חאן ומקדוגל.


 

בין 'אסוציאציות חופשיות' ל'דיסוציאציות חופשיות'

בהנחיית ד"ר מאיר שטיינבוק- פסיכיאטר, פסיכואנליטיקאי מנחה בחברה הפסיכואנליטית בישראל, ממקימי ומנהלי מרכז ויניקוט בישראל מלמד ומדריך בו.

נתמקד במטופלים המתקשים להיעזר בטכניקה הפסיכואנליטית המקובלת. באמצעות חומרים קליניים, קריאה בכתבים של ויניקוט ובאלינט נחקור תנודות בין עמדה טיפולית שמנסה ללכוד את התכנים הלא מודעים באמצעות הקשבה מרחפת באחידות ל'אסוציאציות חופשיות" לבין עמדה טיפולית המאפשרת לתצורות היחס הטראומטיות הראשוניות, הנישאות בנפשו של המטופל ואינן ניתנות לייצוג, לפלוש כ"דיסוציאציות חופשיות" לנפשו של המטפל ולפגוע בפונקציה האמפטית שלו. התבוננות בהשפעתן של התנודות שמתרחשות בנפשו של המטפל- בין התמסרות לצרכי התלות של המטופל לבין התנגדות להתמסרות זו- תשרטט עבורנו את רישומיו של המצב הדיסוציאטיבי הראשוני, ותסמן בו-זמנית נתיבים של איחוי.

הקורס יתקיים בימי ד' בין השעות 16:15-19:30.
25.11 / 23.12 / 20.1 / 17.2 / 17.3 / 21.4 / 19.5